XVIII Dni Kolbiańskie w Harmężach

Franciszkanie wraz z Misjonarkami Niepokalanej Ojca Kolbego zapraszają na XVIII Dni Kolbiańskie, które odbędą się w dniach 5 - 7 kwietnia 2019 r. w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia.
Temat tegorocznego spotkania formacyjnego: "Z Niepokalaną w sercu Kościoła" nawiązuje do przeżywanego obecnie roku w Rycerstwie Niepokalanej.

XVII. Zjazd delegatów Związku w Teresinie

Gmina Teresin po raz siedemnasty gościła delegatów Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego. Do Niepokalanowa przybyli przedstawiciele samorządowców z Pabianic, Oświęcimia i Zduńskiej Woli – miejsc, w których swoją obecność szczególnie zaznaczył św. Maksymilian. Gospodarzami spotkania, które odbyło się w dniach 15-16 lutego, były władze gminy Teresin na czele z wójtem Markiem Olechowskim oraz Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Zjazd miał miejsce w związku z 78. rocznicą aresztowania i wywiezienia Ojca Maksymiliana na Pawiak.
Podczas piątkowego posiedzenia roboczego wybrano nowy zarząd i ustalono skład delegatów na najbliższą kadencję. Prezesem Związku został wybrany jednogłośnie zastępca wójta Marek Jaworski. Naszą gminę będą reprezentowali w nim jeszcze wójt Marek Olechowski i radny Zbigniew Biederka. Podsumowano także minioną działalność oraz omówiono m.in. organizację VII. Masowego Biegu Ulicznego ,,Maksy Mila” w Pabianicach w dniu 6.10.2019 roku. Przyznano Patronaty Honorowe Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Niepokalanów 2019 we Wrocławiu oraz V. Turniejowi Dwóch Świętych w Zduńskiej Woli /czerwiec 2019/.

Zaproszenie na Maksy Mile 2018

MAKSY MILA to Międzynarodowy Bieg Uliczny ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego na dystansie 16 km 670 metrów czyli 10 tzw. mil franciszkańskich. Długość trasy jest nawiązaniem do numeru obozowego Maksymiliana Marii Kolbego w Kl Auschwitz 16670. Gospodarzami biegu są miasta należące do Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana: Zduńska Wola, Pabianice, Teresin, Oświęcim.

Bogaty pakiet startowy, malownicza trasa i piękny dedykowany medal dla wszystkich uczestników biegu.

Bieg główny na dystansie 16km 670m - trasa Atestowana.
Bieg towarzyszący dla dzieci na dystansie 670m.

Start i meta w Zduńskiej Woli przy ul. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, gdzie mieści się muzeum i jednocześnie dom, w którym urodził się Maksymilian Kolbe.

XVI Zjazd Gmin Kolbiańskich

Delegacje samorządowców z Pabianic, Oświęcimia, Zduńskiej Woli i Teresina spotkały się w Niepokalanowie. W weekend 17-18 lutego odbył się tu Zjazd Delegatów Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbe.
Dokładnie w 77. rocznicę aresztowania przez Niemców o. Kolbe i wywiezienia go na Pawiak, do Niepokalanowa przybyli członkowie Związku, a ponownie gospodarzem spotkania były władze gminy Teresin na czele z wójtem Markiem Olechowskim oraz Klasztor Ojców Franciszkanów.
Sobota (17 lutego) była dniem roboczym. Podczas wspólnego posiedzenia m.in. odsłuchano sprawozdania komisji mandatowej, podjęto uchwałę w sprawie przyznania nagród maksymilianowskich, zdecydowano o objęciu patronatem dwóch przedsięwzięć - Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich Niepokalanów 2018 we Wrocławiu oraz IV Turnieju Dwóch Świętych w Zduńskiej Woli. Tradycyjnie też podczas Zjazdu zaopiniowany został plan pracy Związku na bieżący rok. Delegaci wzięli też udział w obchodach 77. rocznicy aresztowania o. Maksymiliana Marii Kolbego.

W Oświęcimiu wręczono nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego

Znana elżbietanka, s. Jadwiga Urszula Wyrozumska, kierująca od lat Zespołem Teatralnym w Cieszynie, który każdego roku wystawia na scenie miejscowego teatru jasełka i sztuki pasyjne – została laureatką „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”. Po raz drugi w historii diecezji bielsko-żywieckiej kopię figurki „Matki Bożej zza drutów” z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, będącej nagrodą za działalność ewangelizacyjną i apostolską, wręczono 7 stycznia w Oświęcimiu. Wydarzenie odbyło się z udziałem przedstawicieli władz powiatowych i miejskich oraz licznych gości. Wśród nominowanych do tegorocznej edycji nagrody znalazły się osoby duchowne i świeckie z różnych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej. Odbierając z rąk biskupa figurkę „Matki Bożej zza drutów”, laureatka nagrody przyznała, że wyróżnienie traktuje jako zobowiązanie do dalszej pracy. „Na pewno nagroda należałaby się wielu innym. Nie jest ona tylko dla mnie, lecz dla całego zespołu” – podkreśliła zakonnica, dziękując matkom przełożonym elżbietanek cieszyńskich, że pozwoliły się jej zaangażować w tę specyficzną formę działalności ewangelizacyjnej.
Przejdź do pełnego artykułu na stronie internetowej Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Rekolekcje ze św. Maksymilianem

W dniach od 10 do 14 sierpnia br. w Centrum św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach odbywały się rekolekcje dla młodzieży prowadzone w duchu Rycerstwa Niepokalanej. W czasie tych kilku dni rozważany był fragment Ewangelii wg św. Łukasza mówiący o Zwiastowaniu.

Rozpoczynając od słów Archanioła Gabriela przekazującego Maryi jej powołanie, przez wątpliwość jaką miała przyszła Matka Boga, młodzi ludzie doszli do "Fiat", po to by w końcu z prostą dziewczyną z Nazaretu powrócić do codzienności. Te rozważania pokazały uczestnikom rekolekcji, że ta najwspanialsza z kobiet była zwykłym człowiekiem, który przed podjęciem decyzji także miewa wątpliwości.